25 lutego 2022 r. rozpoczęliśmy cykl zajęć warsztatowych „Spotkanie z ciekawym zawodem.” Tego samego dnia odwiedziła nas mama naszej koleżanki Pani Bożena Kunysz, która przybliżyła nam pracę krawcowej. Z przyjemnością wysłuchaliśmy ciekawych historii z czasów kiedy brakowało w sklepach towarów i niekiedy ubrania szyło się z tego co aktualnie wpadło w ręce. Mogliśmy również oglądnąć przyniesione przez Panią Bożenę zdjęcia przedstawiające jej dzieła. Jej ubiory zawsze były wykończone ciekawym haftem, falbanką, ozdobą, żeby urozmaicić noszone przez jej bliskich ubrania.
Z kolei 31 marca odwiedził nas znajomy piekarz – Pan Marcin Madej. Tutaj oprócz bogatej prelekcji i wymianie doświadczeń związanych z prowadzeniem piekarni, mogliśmy zaspokoić zmysł smaku kosztując przyniesione przez Pana Marcina przysmaki – różnego rodzaju chleby i ciasta. Było nam niezmiernie miło podczas obydwu spotkań i z niecierpliwością czekamy na kolejne…
Patrząc na powyżej załączony obrazek, powinno być wiadomo jaki zawód przybliżył nam pan Dawid Hyjek – kierowca Państwowej Straży Pożarnej. 9 maja mieliśmy okazję zwiedzić sąsiadującą z nami remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Knapach. Pan Dawid w bardzo precyzyjny sposób przedstawił nam na czym polega praca kierowcy w Straży Pożarnej. Był pokaz sprzętu, umundurowania, no i oczywiście możliwość zdjęcia w Wozie Strażackim. Wizyta bardzo przypadła nam do gustu 🙂
Natomiast 17 maja odwiedziła nas siostra naszego kolegi – Pani Małgorzata Panek. Pani Małgosia ponad 35 lat pracuje w zawodzie urzędnika Poczty Polskiej, dlatego mogła nam opowiedzieć bardzo szczegółowo jakie zmiany zaszły w pracy dzisiejszych listonoszy. Poczta to teraz nie tylko listy, ale cała masa dodatkowych usług, z których może skorzystać każdy z nas.
7 czerwca, we wtorkowe przedpołudnie mieliśmy okazję udać się na kolejne spotkanie z ciekawym zawodem. Tym razem wybraliśmy się do Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 – Tarnobrzeska Dolina Wisły, aby wysłuchać prelekcji Pana Janusza Wepsięcia – przyrodnika pracującego w tutejszym Muzeum Przyrody. Byliśmy pod wrażeniem jego wiedzy na temat fauny i flory naszego regionu. Bardzo dobrze przemawiały do nas z wystawy „żywe” eksponaty, nasycone jasnymi barwami, niezwykłymi odgłosami, ciekawą wizualizacją.
Mogliśmy również podziwiać piękno pobliskiego Parku Dzikowskiego i przez chwilę poobcować z przyrodą. Jednak warto czasem zatrzymać się na chwilę i popatrzeć na piękno otaczającego nas świata 🙂
12 lipca w naszym domu powiało grozą… a to za sprawą Policji, która postanowiła zawitać do Naszego Domu 😉
Oczywiście spotkanie to odbyło się w bardzo pożytecznym celu, mianowicie, ażeby przybliżyć nam pracę funkcjonariusza Policji.
Dzięki uprzejmości asp. szt. Grzegorza Polka spotkanie wniosło w nasze życie nie tylko szereg ciekawych informacji o pracy Policjanta, ale także o zagrożeniach, które niekiedy sami na siebie ściągamy nieodpowiedzialnym zachowaniem.
Mimo bardzo poważnych tematów jakie zostały poruszone, cała prelekcja przebiegła w bardzo radosnej, pełnej dobrego humoru atmosferze.
Powrót po przerwie wakacyjnej rozpoczęliśmy od porządków w naszym ogrodzie. Po tak ciężkiej pracy przy zbiorach cukinii, która obrodziła wyjątkowo dobrze, słusznie należał się dłuższy wypoczynek związany ze świętem 15 sierpnia. Jednak już we wtorek 16 -go czekała na Nas niespodzianka w postaci spotkania z przedstawicielami Klubu Płetwonurków LOK Octopus Jezioro Tarnobrzeskie – panem Tomaszem Smyklą i panem Piotrem Pawlikiem. Był pokaz sprzętu płetwonurków, ciekawe opowieści, zdjęcia i filmiki z dna jezior i mórz, a nawet możliwość założenia na plecy butli z powietrzem, którą płetwonurkowie używają do oddychania podczas podwodnych spacerów.
13 września dzięki uprzejmości Panów Pawła Zasadniego i Patrycjusza Gronczewskiego oraz Pani Bożeny Olszańskiej mieliśmy okazję poczuć się prawdziwymi studentami, a niektórzy nawet profesorami zwiedzając Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu.
Uczelnia powstała 1 czerwca 2001 r. i stwarza dogodne warunki do uzyskania wyższego wykształcenia. Dzięki uprzejmości i kompetencji pracowników mogliśmy na własne oczy przekonać się, iż zajęcia dla studentów Uczelni realizowane są w nowoczesnych salach dydaktycznych, wyposażonych w wysokiej jakości systemy audiowizualne.
Własna biblioteka dysponuje bogatym księgozbiorem, obejmującym pozycje przede wszystkim związane z kierunkami kształcenia realizowanymi na Uczelni. W zbiorach tych znajdują się również specjalistyczne czasopisma krajowe i zagraniczne. Biblioteka funkcjonuje na bazie systemu bibliotecznego. Studenci mają możliwość korzystania z katalogu bibliotecznego oraz składania zamówień poprzez Internet.
Bardzo miło było nam stwierdzić, iż budynek posiada wszystkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i jest wolny od barier architektonicznych. Obiekt posiada zewnętrzny podjazd i miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Na terenie budynku zamontowano między innymi: nakładki antypoślizgowe na schodach a także oznaczenie sal dydaktycznych i pomieszczeń administracyjnych w rektoracie w języku Braille’a. W budynku funkcjonuje także Biuro Obsługi Osób Niepełnosprawnych prowadzone przez Pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych.
Biblioteka Uczelni posiada również sprzęt dostosowany dla osób niewidomych i słabo widzących:
- trzy zestawy komputerowe, wyposażone między innymi w klawiatury specjalne ZOOMTEX, programy WINDOW-EYES PRO, FINE READER 9.0 CORPORATE EDITION PL, ZOOMTEX oraz MICROSOFT OFFICE PRO 2007 MOLP ponadto:
- drukarkę laserową marki HP,
- kolorowy powiększalnik ANDROMEDA
Dzięki uprzejmości obsługi Uczelni skorzystaliśmy i zapoznali ze wszystkimi sprzętami, co było dla nas niesamowitą atrakcją godną polecenia studentom i nie tylko 😉