Narodowe Czytanie na Rynku w Baranowie Sandomierskim

Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce!

A. Mickiewicz „Romantyczność”

9 września 2022 r. mieliśmy okazję wziąć udział w wydarzeniu, które już od jakiegoś czasu zagościło w harmonogramie naszych ulubionych akcji. Była to mianowicie 11 odsłona Narodowego Czytania, która w tym roku odbyła się pod hasłem zagłębiania się w lekturze naszego znakomitego wieszcza Adama Mickiewicza pt. „Ballady i Romanse”.

Ten znakomity zbiór poezji został opublikowany w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. 

Któż z nas nie zna słów:

„Jedzą, piją, lulki palą,
Tańce, hulanka, swawola;
Ledwie karczmy nie rozwalą,
Cha, cha! chi, chi! hejża! hola!”

Cytat ten oczywiście pochodzi z utworu „Pani Twardowska”, który to razem z balladą „Rękawiczka” mieliśmy okazję zaprezentować dzięki uprzejmości Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim, który rokrocznie jest organizatorem tego wydarzenia w naszym regionie.

Już nie możemy doczekać się na następną edycję 😉

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Wydrukuj
Skip to content