11 listopada – ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawia, że Polacy tłumnie wychodzą z domów, by cieszyć się z niepodległości, którą Polska odzyskała po 123 latach zaborów.

W tym roku obchody tego święta urządziliśmy w naszym domu dzień wcześniej. Był uroczysty apel, wiersze patriotyczne i wspólny śpiew uroczystych pieśni.

Jednakże propozycji celebrowania tego Narodowego Święta jest znacznie więcej. Sami zastanawialiśmy się od kiedy i dlaczego Polacy świętują właśnie 11 listopada? „Serfując” po Internecie dowiedzieliśmy się, że data ta jest datą umowną, przyjętą jako oficjalny Dzień Niepodległości w 1937 roku. Nawiązuje ona do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania niepodległości przez Polskę. To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie, do Polski zaś w tym czasie powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim.

Niestety, Polacy niezbyt długo mieli okazję celebrować to święto, ponieważ już w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, zostało ono zniesione przez władze komunistyczne i przywrócono je dopiero w roku 1989. Obecnie jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obok Święta 3 Maja. To dzień ustawowo wolny od pracy.

Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn. Dlatego 11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, a w wielu instytucjach i domach słychać „Mazurka Dąbrowskiego”.

Ważne jest, także aby kultywować tradycję w domowym zaciszu, by samemu zadbać o to, by przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Warto opowiadać historię Polski dzieciom, tłumaczyć im dlaczego 11 listopada jest tak ważny dla wszystkich Polaków. To idealny moment, by nauczyć maluchy wierszyka „Polak Mały”. Dzień wolny spędzony w domu, a w szczególności taki dzień, nie musi być nudny. A do tego może być bardzo smaczny, jeśli weźmie się przykład z Poznaniaków i będzie się zajadać w tym dniu rogalami świętomarcińskimi. Jak odkryliśmy w Internecie można znaleźć przepis na ten przysmak i zrobić go samemu, zamieniając pracę w kuchni w prawdziwą celebrację dnia 11 listopada, co uczynimy w przyszłym roku i na naszej sali treningu kulinarnego!!! Już nie możemy się doczekać.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Wydrukuj
Skip to content