ZWIEDZAMY ZAMEK W BARANOWIE SANDOMIERSKIM

Dzięki uprzejmości Pani Kamili Piech 27 października 2022 r. mieliśmy możliwość zwiedzić nasz ukochany Zamek w Baranowie Sandomierskim. Zwiedzanie było nagrodą w ramach organizowanej przez nas niedawno Cygańskiej Biesiady.

Miło było znowu zobaczyć zamkowy park i te zabytkowe wnętrza. Na dziedzińcu czekał na nas przewodnik, który z entuzjazmem i nieskrywaną pasją opowiedział nam historię zamku.

Ten imponujący obiekt architektury renesansowej jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie. Zamek został wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. W XV wieku dwór baranowski należał do szlacheckiej rodziny Baranowskich. Na przełomie XV i XVI wieku właścicielem Baranowa został wielkopolski ród Górków. W 1569 roku Stanisław Górka sprzedał dobra baranowskie Rafałowi Leszczyńskiemu. Obecny kształt zamku stanowi imponujący przykład wytwornego stylu zamożnej rodziny Leszczyńskich. Wspaniałą architekturę, ukształtowaną na wzór królewskiego Wawelu w Krakowie, rezydencja zwana „Małym Wawelem” zawdzięcza najprawdopodobniej włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucci’emu. Ostatnim właścicielem zamku z rodu Leszczyńskich był Rafał X, którego syn – Stanisław Leszczyński, był królem Polski.

Zamek w Baranowie Sandomierskim przechodził kolejno w posiadanie rodzin Wiśniowieckich, Sanguszków, Lubomirskich, Małachowskich, Potockich i Krasickich. W 1867 roku wystawione na licytację dobra baranowskie nabył Feliks Dolański. Następnie zamek odziedziczył Stanisław Dolański, który postanowił odrestaurować obiekt zniszczony po pożarze z 1898 roku. Pod kierunkiem krakowskiego architekta Tadeusza Stryjeńskigo przeprowadzono zmiany w rozkładzie pomieszczeń. W tym czasie w narożnej komnacie parteru urządzono secesyjną kaplicę. Została ozdobiona imponującymi witrażami Józefa Mehoffera oraz ołtarzem z wyjątkowym obrazem Jacka Malczewskiego zatytułowanym „Matka Boska Niepokalana”. W posiadaniu rodziny Dolańskich zamek pozostał do wybuchu drugiej wojny światowej.

Po zniszczeniach dokonanych podczas wojny zamek w latach 1959-1969 został odbudowany i odrestaurowany przez państwo pod kierunkiem prof. Alfreda Majewskiego. Następnie obiekt przekazano Kopalniom i Zakładom Przetwórczym Siarki „Siarkopol” w Tarnobrzegu.

Zamek w Baranowie Sandomierskim jest budowlą trzykondygnacyjną i został wzniesiony na planie prostokąta. Posiada cztery okrągłe baszty w narożach, prostokątną wieżę pośrodku ściany frontowej oraz wewnętrzny dziedziniec otoczony pięknymi, dwukondygnacyjnymi krużgankami. Wnętrza zamku dekorowane były przez Jana Chrzciciela Falconiego oraz Tylmana z Gameren.

Po zwiedzeniu dziedzińca, komnat i kaplicy mogliśmy zobaczyć przyziemia zamku, w którym urządzono Muzeum m.in. z wystawą porcelany z Ćmielowa oraz unikatową wystawą fotograficzną ukazującą zmiany zamku na przestrzeni lat…. Zobaczyliśmy jak wyglądał zamek przed II Wojną Światową, zamek zarówno po zniszczeniach jak i po jego odbudowie, fotografie z lat 50-tych i 70-tych (zdjęcia po renowacji zamkowych wnętrz, które nie są obecnie udostępnione do zwiedzania, z racji na aranżację pomieszczeń na pokoje hotelowe, lub dawną salę kinową) i wiele, wiele innych.

Na koniec było nam miło pospacerować po zamkowym ogrodzie i nazbierać kasztanów i liści do naszych jesiennych kompozycji.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Wydrukuj
Skip to content